סקס וזוגיות 
שגרה זה רע: כך תשמרו על הזוגיות שלכם 
 
 נרשמים לסדנת ריקוד זוגית    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
סקס וזוגיות |
 

דייט קבוע בלו"ז, סדנאות משותפות, ביקור בחנות סקס, הפתעות הדדיות והבעת רגשות בפייסבוק - יש הרבה דרכים להחיות את הקשר, אל תוותרו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בתחילת הקשר הכל נראה זוהר, ורוד ורומנטי. הוא שולח לה פרחים, היא כותבת לו שירי אהבה ומכתבים שהוא לוקח איתו לצבא. כעבור 12 שנים, חתונה ושני ילדים הדברים נראים קצת אחרת. הוא יוצא מהבית עוד לפני שהיא התעוררה. כשהוא חוזר הם מדברים על הבעיות של הילד בלימודים ועל הקשיים בתשלום המשכנתא. היא נרדמת עם הספר ביד והוא יושב על הספה צופה בטלוויזיה. חלף עוד יום.

 

השבוע עולה לאוויר העונה השנייה של "בטבעת זו" עם גלית גוטמן כשהפרק הראשון יעסוק בדיוק בנקודה זו - איך שומרים על התשוקה אחרי מספר שנות נישואין.

 

מגיעים למצב של "אהבה ריקה"

 

זוגיות ארוכה טווח, חלומו של כל זוג מאוהב בתחילת הדרך, היא עסק עם עליות וירידות שיש לתחזק ולטפח. ד"ר דיאנה קואנקה-שיבי, פסיכולוגית קלינית מתארת את הזוגיות כמערכת יחסים בין שני אנשים, כאשר כל אחד מהם מגיע למערכת זו עם הציפיות, הצרכים, המשאלות והפנטזיות הפרטיות שלו, ומפגיש אותם עם אלו של הצד השני. מפגש זה מאפשר את התהוות היחסים בין השניים ותשתית הקשר. "זוג חי במציאות נתונה בה גורמים שונים עלולים להשפיע על הזוגיות כמו לידת הילדים, קניה של בית, הגיל, שינוי במראה החיצוני, משבר כלכלי ועוד. הדרך בה אותם גורמים ישפיעו על הקשר הזוגי, תלויה באופן בו בני הזוג יתפסו את אותם גורמים ובתשתית הקשר".

 

השגרה מביאה זוגות רבים למריבות אחד עם השנייה. "מאבקי כוח אלו גורמים לשחיקה הן של המערכת הזוגית והן של כל אחד מבני הזוג בנפרד. חשוב לזכור שהזוגיות היא סוג של צוות, שילווה אותנו לאורך החיים ולאורך המצבים הכי חשובים ומרגשים של חיינו", מזכירה ד"ר קואנקה-שיבי. "פעמים רבות זוגות מגיעים למצב של 'אהבה ריקה', בו נעלם המרכיב הרגשי והתשוקה, ונשארת המחויבות בלבד. מאפיינים שבתחילת הקשר ניתן היה להבליג עליהם, עקב חוזקם של מאפיינים אחרים שבמהלך השנים הפכו לשגרה, הופכים לבלתי נסבלים עם הזמן. כאן המקום לנסות ולראות את אותם המאפיינים לפי פרספקטיבה של תחילת הקשר. אם הצלחנו לחיות איתם בעבר אולי ניתן לחיות איתם גם כיום?".

 

 

חשוב לעבוד על שימור הקשר

אז איך משמרים את התשתית החשובה ונמנעים מ"אהבה ריקה"? לפי ד"ר קואנקה-שיבי יש להבין את הצורך בשימור הזוגיות לא כפתרון לשעת משבר אלא כפעילות שוטפת ו"מניעתית". על מנת שהקשר יוכל לעמוד בכל מיני מבחנים של החיים, חשוב לפתח פעילויות ותחביבים אשר שני בני הזוג נהנים לעשות יחד. "בהרבה מקרים, כאשר השגרה עמוסה מדי הנטייה הטבעית של רוב הזוגות היא לוותר על פעילות המשותפת של בני הזוג, אך חשוב שפעילויות אלו יקבלו את מקומן בשגרה השבועית, לא פחות מפעילויות "חובה" אחרות. ככל שהקשר יהיה מאפשר, מכיל ודינאמי יותר כך הרגשת הנינוחות והביטחון בקשר יהיו חזקים יותר".

 

על זוגיות יש לשמור כמו על נר שלא יכבה, ומחוות צריך להמשיך לעשות לאורך כל הדרך. אז למי שכבר שכח איך מחזרים,

קבלו 8 טיפים שיעזרו לשמור על הגחלת ויכניסו מעט עניין לשגרה:

 
 
אמצו כלב, רק אם שניכם באמת רוצים את זה
 אמצו כלב, רק אם שניכם באמת רוצים את זה  
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

1. אוהבים אומנות? לרקוד? ספורט אתגרי? לבשל? הירשמו לחוג או סדנה בתחום פעילות אהוב על שניכם. ההוצאה הכספית "תאלץ" אתכם להתחייב ללכת, למרות התירוצים. כך תזכו לזמן זה עם זו, חוויה משותפת ואפשרות להתאמן ולתרגל גם בבית.

 

2. קבעו דייט. כן כן, ממש כמו פעם כשרק יצאתם וקבעתם יום ושעת אסיפה. הקפידו לבצע את היציאה המשותפת, ללא הילדים, לפחות פעם בשבוע. לזוג עסוק במיוחד מומלץ להכניס את הדייט ליומן ולהתייחס אליו כפגישה לכל דבר, כזו שאסור לקבוע עליה שום דבר אחר. כך גם בטוח שלא תשכחו שהיא מתקיימת.

 

3. בקרו ביחד בחנות סקס. אתם לא באמת צריכים לקנות משהו אבל החוויה המשותפת, האביזרים שתחשפו אליהם והטיפים שתקבלו מהמוכרים עשויים לפתוח את הראש לרעיונות חדשים ולהכניס קצת פלפל לחדר המיטות השגרתי. ולכו תדעו, אולי תצאו עם רכישה.

 

4. הכינו לבן/בת זוגכם דיסק מיוחד שימתין להם בהפתעה במערכת באוטו. ברגע שיתחילו בנסיעה, המערכת תפתח אוטומטית ותשמיעה את האוסף שיצרתם במיוחד עבור אהוב לבכם. הדיסק יכול לכלול שירים רומנטיים, שירים שמחים ומרעננים, את ה-שיר שלכם ו/או שירים שמזכירים לכם רגעים משותפים ובדיחות פנמיות. ניתן להגדיל ולהוסיף הקלטה שלכם בתחילת הדיסק עם הקדשה מיוחדת.

 

5. במידה ושני בני הזוג אוהבים בעלי חיים, זה הזמן לאמץ אחד. התחביב המשותף יכול להוסיף עניין לזוגיות וזמן איכות אחד עם השנייה (הרי צריך להוציא את הכלב, לא?). כשהילדים מתבגרים ועוזבים את הבית, הטיפ מומלץ כפליים - הבית ימשיך להיות צעיר, אנרגטי וחי. רצוי לאמץ בעל חיים רק כששני בני הזוג בעניין, אחרת זה תחביב כפוי ויכול להוות מוקד לקונפליקט.

 

6. השתתפו בתוכנית טלוויזיה. בין אם מדובר בריאלטי כמו "המירוץ למיליון" ובין אם בשעשועון ידע כמו "אל תפיל את המיליון", העיקר שמדובר בהתמודדות זוגית. ההשתתפות תעניק לכם חוויה משותפת, מאתגרת ומרגשת, תחזק את יכולת שיתוף הפעולה ביניכם ואולי אף תכניס לכם כסף. חשוב לקחת את ההשתתפות בפרופורציות הנכונות ולהתמקד בהיבט הזוגי.

 
אהבה אלקטרונית
 אהבה אלקטרונית 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

7. חיים עם בן הזוג כבר שנים רבות? אל תיקחו אותו כמובן מאליו, וגם לא את עצמכם. נסו להפתיע, לשנות ולרגש: קנו בייבי דול חדש, פרסו מצעים רומנטיים, שמרו על היגיינה והופעה גם כשהולכים לישון. התיזו על עצמכם בושם "סתם ככה". השמיעו מוסיקה חושנית בחדר השינה. השקיעו גם בבגדים התחתונים. עשו דברים שחשבתם שכבר אין טעם או צורך לעשות, בן/ בת זוגכם יעריכו את ההשקעה.

 

8. למדו רומנטיקה מהנוער של היום. צורת החיזור הפכה מאישית לפומבית ("שכולם יראו שאני אוהב אותך") ובאמצעים האלקטרוניים: שלחו מסרון לטלפון הנייד עם נימה מפתה או רומנטית. הכינו סרטון במיוחד עבור אהובכם והעלו ליוטיוב. הקדישו זה לזו סטטוס בפייסבוק. שנו את הרקע במסך המחשב לתמונה משותפת שלכם או רק של בן/בת זוגכם. שלחו הודעת מולטימדיה עם תמונה של איבר כלשהו בגופכם, כמו כתף, צוואר או שפתיים, המרמז על מה שעומד לקרות במפגש הקרוב ביניכם.

 
 
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by