"פועל לפי האמוציות" 

"פועל לפי האמוציות"

 
 
אמיר עמרמי

עופר אקרלינג חוזר עם דיסק קונספט על גבר חרמן וחמדן. ראיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עופר אקרלינג (צילום: יח"צ)
 עופר אקרלינג (צילום: יח"צ)   
"ב-45 הדקות הבאות, רעיון מבריק יעלה לך בראש. פה, פה, או שאולי פה". המילים האלו פותחות את אלבומו החדש של עופר אקרלינג – "מיסטר לינג" (Indivox), שייצא לחנויות בתחילת השבוע הבא. מדובר באלבום קונספטואלי, על אחד בשם מיסטר לינג, חמדן כפייתי שמונע על ידי היצר, ונותן לפעמים למה-שמו שלו לנווט לעצמו את החיים. אבל הרבה לפני זה, נחזור לחדד עבורכם את התהייה שבטח עלתה אצל חלק מכם כבר מתחילת הפסקה – עופר אקרלינג?

במשאל זריז של חמישים מחבריי הקרובים ביותר, בקושי הצלחתי לגרד זיהוי או הנהון לנוכח השם שנזרק לשיחה. רק כשהשיר "לא רוצה לזמביה" נזרק כגלגל הצלה, היה מי שנזכר שזה שיר שיצא לא מזמן לרדיו. אז זהו, שלא. השיר יצא לרדיו בשנת 1983, במסגרת אלבום הבכורה של אקרלינג (45). "מיסטר לינג" הוא האלבום האחרון, חמישי במספר, מתוך סדרת אלבומים שהוציא אקרלינג בשם "חמש", שהראשון מהם יצא ב-2003.

אגב, לקח לו יותר מ-15 שנה להוציא את אלבומו השני. בתחילת שנות התשעים הוא נסע לשהייה ממושכת בארצות הברית וחזר ארצה לפני עשר שנים. הוא אולי לא מוכר כאמן מבצע, אבל יש לו רפרטואר עשיר כמפיק/ טכנאי/ יועץ אמנותי וכו', בעשרות הפקות במוסיקה הישראלית. מי שלא נמנה על אלה שמיד קוראים את עטיפות הדיסקים ורצים לקרוא את הקרדיטים, עלול לפספס אותו. וחבל.
 
עטיפת האלבום (יח"צ)
 עטיפת האלבום (יח"צ)   
אקרלינג, מצידו, לא מתרגש מהעניין. בראיון איתו הוא נשמע שלו ורגוע, מאושר מצאת האלבום החדש כמו ילד בחנות צעצועים. "מאז שחזרתי מארצות הברית, מצאתי את עצמי עסוק בעיקר בהפקות של אמנים אחרים", הוא מספר. "אולי אם הייתי עסוק יותר ביצירה הטוטאלית של עצמי, אז ההתכוונות שלי אל הציבור הרחב הייתה אחרת. אולי זה עונה לך על השאלה האם אני מתחרט על משהו".

עונה. אחרי שחזר לארץ, הקים אולפן משלו בשם "אינדי" ולייבל עצמאי בו הוא מוציא את החומרים שלו ופרויקטים נוספים. "מיסטר לינג" הוא אלבום קונספט נהדר שהופק ברובו ע"י אקרלינג, ונעשה יחד עם הזמרות והיוצרות לי טריפון וחגית נדרי ("המדהימות"). עוד שותפים כאן הם חנה גולדברג (טקסטים) ז'אן פול זימבריס (הלחנה והפקה מוסיקלית) ולני בן בשט (הפקה מוסיקלית). זה אלבום רוק אלקטרוני עטוף ברמיזות וקריצות מיניות. ב-45 הדקות של האלבום, כל אחד יכול להחליט לבד אם מדובר ברעיון מבריק או לא, אבל אי אפשר להתעלם מכך שמדובר ברעיון מעניין.

בקרוב ייצא מהאלבום סינגל חדש וקליפ בשם "גוצ'י" בביצועה של לי טריפון, רצועה 8 (מתוך 13), שמהווה תפנית בעלילה. עוד בטרם קיימנו את הראיון, רציתי להציע לעופר להשמיע את השיר הזה ולא את הסינגל הראשון שיצא מתוכו "לא אתן לך ללכת". ואז הוא סיפר שזה גם הסינגל הבא שמתוכנן לצאת. אורי גלר יכול רק לחלום על רגעים כאלה. "השיר הזה מעלה את הקונפליקט שכל האלבום מדבר עליו", מספר אקרלינג. "האם הוא, בעצם, כזה, או שבגלל שהיא כזאת – אז הוא כזה. מי הגוצ'י של מי? מי מחזק למי את יצר החמדנות? אבל נשאיר את זה פתוח".
 
 
(לחצו Play להאזנה ל"גוצ'י")
 
 
 
אלבום קונספט צריך לשמוע מתחילתו ועד סופו. קשה לחשוב על שיר אחד שיחזיר לך את התהילה, אפרופו "זמביה".
"אני לא יכול לכוון את היצירה שלי למקום אחר חוץ ממני. אני לא יודע לאן לכוון את זה. אני פועל לפי האמוציות שלי והאהבה שלי לנושאים שחשובים לי. אני מנסה תמיד ליצור לעצמי סטנדרטים גבוהים יותר, ולא מתעסק בלכוון את עצמי לפלח שוק שיזכה אותי בהכרה או חשיפה רחבה. אני לא מונע מהמקומות האלה. אני מונע מהמקומות של להתייחס לאמת שלי ביצירה".

מיסטר לינג החרמן, החמדן, היצרי הזה – כמה ממנו נמצא בעופר אקרלינג?
"תראה, האלבום הזה מדבר על יחסים ממקום מאוד כן ומאוד אמיתי. לדעתי גם ברמות די קיצוניות. ככה אני רואה את זה. אני חושב שמיסטר לינג קיים בכל אחד. הוא מן איזושהי מפלצת יצרית במירכאות, שנמשך כל הזמן לחמדנות ולמרוץ המטורף והאורגזמי, לתוך המקום של האגו והכיבוש. הוא עובר דרך ארוכה וחי את הקונפליקט הזה בינו לבין עצמו - מה רמת החמדנות? למה בכלל כל המרוץ הזה? בסוף זה מגיע לאותה נקודה בה כל אחד מגיע לחשבון הנפש בינו לבין עצמו, לבין המראה, לבין אלוהים. להבנה שהשאיבה הזאת לתוך הכאוס והטרוף, בין אם זה דמיון או מציאות, הוא מקום שהוא לא קל. אני באופן אישי מאוד מקבל את הדרך כפי שהיא. אני לא כאן כדי לשפוט. אני אומר שבין אם זה מציאות או בין אם זה דמיון, כל הזמן שאנחנו שורדים, זה שווה את הכל".

אתה מאמין שהקהל מספיק רעב כדי לשמוע במשך 45 דקות על כמה שכולנו חמדנים?
"אני לא יודע עד כמה הקהל רעב או לא. אני גם לא מנסה להמציא את הגלגל. אני מנסה בדרכי למצוא את הדברים שאני מאמין בהם. האלבום הזה, כולל הסיפור שלו, יכול להיות פסקול נפלא לערב קסום של זוג מאוהב. זה גם בשביל להקשיב, אבל גם בשביל ליהנות".
 
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by